СЪБИТИЯКУЛТУРЕН АФИШ

29 Яну

Люти чушки Галерия УниАрт – НБУ, 18:00 часа

Вечното в политическото изкуство: днес и вчера (с фокус върху случая „Люти чушки“ от 1968 г.

 

На 20.01.2015 г., от 18:00 часа в рамките на семинар „Разговори за българската култура Ad hoc“ на департамент „Изкуствознание и история на културата“ на Нов български университет ще се проведе семинар на тема "Вечното в политическото изкуство: днес и вчера (с фокус върху случая „Люти чушки“ от 1968 г.)"

 

 

Лектори:  доц. Пламен Дойнов и д. н. и доц. д-р Наталия Христова

 

Целта на семинара е да дискутира актуални теми на българската култура, които ангажират не само професионалните общности, а и голяма част от българските граждани.

 

Казусът "ЛЮТИ ЧУШКИ"

Книгата „Люти чушки” излиза през 1968 г. с подзаглавие „Народни епиграмки в рамки“, дадено й от автора Радой Ралин. Представлява народни поговорки или авторски епиграми от Ралин, към които заглавията придават друг смисъл. Илюстрациите на Борис Димовски допълват и доразвиват смисъла на игрословиците, придават им други измерения.

Шеговитата книжка изведнъж разгръща огромен скандал. На 12 ноември 1968 г. секретариатът на ЦК на БКП взима решение "За някои прояви на идеологическия фронт". Конкретни обвинения се отправят към Радой Ралин и Борис Димовски и книгата им "Люти чушки" с епиграми и сатирични стихове, където те са застанали на "антипартийни позиции" и книгата им е заклеймена като "политическа грешка". Неразпределеният тираж на книгата е изгорен в самата печатница.

Бюрото на Управителния съвет на СБП решава да препоръча на издателство "Български писател" да освободи Радой Ралин от длъжността редактор "за допуснати политически грешки и лекомислие".
От работа във в. "Стършел" е уволнен Борис Димовски. През декември същата година той и Радой Ралин са наказани със "строго мъмрене, с предупреждение" от Бюрото на Градския комитет на БКП - София. 

Инфо: НБУ

 

 

 



Литература


Пон
Вт
Ср
Чет
Пет
Съб
Нед

Отиди на днес

Културен афиш