СЪБИТИЯКУЛТУРЕН АФИШ

16 Май

90 години от първото връчване на "Оскар"-ите САЩ

90 години от връчването на първите награди "Оскар" от Академията за кинематографично изкуство и наука на САЩ на церемония в х-л "Холивуд Рузвелт" Лос Анджелис, САЩ /1929/.

Категориите, в които са връчени наградите са 12 за постижения в периода от 1 август 1927 г. до 31 юли 1928 г., като носителите са известни три месеца преди церемонията. Самата церемония продължава едва 12 минути. Първият филм, спечелил награда "Оскар", е драмата "Крила" от 1927 г. Първата награда получава актьорът Емил Дженингс предсрочно, защото му се налагало спешно да замине за Европа.

През 30-те години на 20 в. Академията съобщавала на вестниците кои ще са лауреатите в навечерието на церемонията. Наградените се пазят в тайна от 1941 г. През 1953 г. е първото пряко предаване на церемонията по телевизията за САЩ и Канада. Днес тя се предава в 200 държави по целия свят. От 2002 г. наградите "Оскар" се връчват в театър "Долби" в Лос Анджелис, който до 2012 г. носи името "Кодак". Официалното име на наградите е Награда на Академията за заслуги. Името "Оскар" се използва за название на статуетката от 1939 г. Официално названието "Оскар" е използвано за първи път на церемонията през 1939 г. Статуетката "Оскар" представлява рицар, стоящ върху кутия за филмова лента, държащ пред себе си дълъг меч. Височината й е 34 см, а теглото 3,85 кг. Тя се прави от британий (сплав от олово и мед) и се покрива с 24-каратово злато. През Втората световна война металът бил необходим за фронта и затова статуетките се изработвали от гипс.

До 2017 г. са връчени 2971 статуетки "Оскар". Наградите се връчват в 24 категории. Лауреатите се определят с гласуване на членовете на Американската киноакадемия, които са около 6687, разпределени в 17 групи според различните професии (актьори, режисьори, оператори,сценаристи и т.н.т.). Специални комитети на Академията избират лауреатите на почетните награди. Сред тях са почетната награда "Оскар" за изключителни заслуги към киното, наградите в областта на науката и техниката, наградата "Гордън Сойър" за технически постижения, "Джийн Хершолт" за хуманитарни заслуги и "Ървинг Талбърг" за продуцентски принос. Рекордните в историята 11 награди са печелили три филма - "Бен Хур" (1959), "Титаник" (1997) и "Властелинът на пръстените: Завръщането на краля" (2003). Най-много награди и номинации има компанията "Уолт Дисни" - 26. Най-много актьорски награди е печелила Катрин Хепбърн - четири. Сред режисьорите рекордът принадлежи на Джон Форд, който също има четири награди "Оскар".



Събития


Пон
Вт
Ср
Чет
Пет
Съб
Нед

Отиди на днес

Културен афиш