СЪБИТИЯКУЛТУРЕН АФИШ

10 Дек

Нобеловите награди за 2019 година Швеция/Норвегия

Церемонии за връчването на Нобеловите награди за 2019 година. Нобеловата награда за мир се връчва в Осло, а всички останали в Стокхолм. Нобеловите награди са учредени след смъртта на шведския инженер и предприемач Алфред Нобел на 10 декември 1896 г. от създадената на негово име фондация на 29 юни 1900 г. и са присъдени за първи път през 1901 г. В завещанието си, което той написва в Париж, Франция, на 27 ноември 1985 г. Алфред Нобел обявява, че след смъртта му трябва да бъде учредена фондация, която да използва имуществото му в размер на над 33 млн. шведски крони за присъждането на 5 международни награди всяка година "на онези, които през изминалата година са допринесли най-много за човешкото добруване". В съответствие със завещанието нобеловите награди се присъждат за забележителни успехи и научни открития в областта на физиката, на химията, на физиологията или медицината, за значими литературни произведения, които отразяват човешките идеали, и за сплотяването на народите и опазването на мира. Първите нобелови награди са връчени на церемония в Сан Ремо, Италия, през 1901 г., а от 1902 г. всички награди, с изключение на Нобеловата награда за мир, се връчват от краля на Швеция в Концертната зала в Стокхолм в деня на смъртта на Алфред Нобел. Нобеловата награда за мир се връчва в Осло, Норвегия. Всяка година до края на септември чрез тайно гласуване се определят лауреатите, а имената им се обявяват през първата седмица на октомври. Във всяка от категориите могат да бъдат отличени най-много до трима номинирани. Наградите включват златен медал с образа на Алфред Нобел, изработен от 24-каратово злато, диплом и парична премия в размер от 9 млн. шведски крони (832 459 евро).

Нобеловата награда за физиология или медицина за 2019 година е обявена на 7 октомври 2019 г. от Каролинския медико-хирургически институт в Стокхолм, Швеция. Тя се присъжда на американците Уилям Кейлин и Грег Семенза и британецът Питър Ратклиф за открития как клетките усещат и се приспособяват към наличието на кислород. На 8 октомври 2019 г. Шведската кралска академия на науките обявява Нобеловата награда за физика. Нейни носители са канадецът Джеймс Пийбълс и швейцарците Мишел Майор и Дидие Кело, които я получават за принос в разбирането на това как се развива Вселената.

Носителят на Нобеловата награда за химия е обявен от Шведската кралска академия на науките на 9 октомври 2019 г. Това са американците Джон Б. Гудинаф и Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино за разработването на литиево-йонните батерии. На 10 октомври 2019 г. са обявени носителите на две Нобелови награди за литература - за 2018 г., когато не е определен лауреат заради намаления състав на Шведската академия по литература, която присъжда Нобеловите награди за литература, и за 2019 г. Нобеловата награда за литература за 2018 г. е присъдена на полската писателка Oлга Токарчук за "повествователното въображение, което с енциклопедична страст представя преминаването на границите като форма на живот". Наградата за 2019 г. печели австрийският писател Петер Хандке за "въздействащо творчество, което с езикова изобретателност изследва периферията и спецификите на човешкия опит".

На 11 октомври 2019 г. в Осло, Норвегия, Норвежкият нобелов комитет обявява носителя на Нобеловата награда за мир. Това е министър-председателят на Етиопия Абий Ахмед, който е удостоен с отличието за усилията си да постигне мир и международно сътрудничество и за решаващата си инициатива за уреждане на граничния конфликт между Етиопия и съседна Еритрея.

На 14 октомври 2019 г. Шведската кралска академия на науките обявява носителя на Нобеловата награда за икономика. Тя се поделя между родения в Индия икономист Абхиджит Банерджи, френско-американската икономистка Естер Дюфло и американския икономист Майкъл Креймър за "техния експериментален подход към борбата с глобалната бедност". Наградата за икономика е единствената, която не е включена в завещанието на Алфред Нобел и е учредена през 1968 г. от Шведската централна банка - Риксбанк, в памет на Алфред Нобел. Тя е най-престижната в света награда за принос в областта на икономиката и се връчва от Шведската кралска академия на науките. Тримата лауреати ще си поделят премията от 9 млн. шведски крони (832 459 евро).



Латинска Америка


Пон
Вт
Ср
Чет
Пет
Съб
Нед

Отиди на днес

Културен афиш