10 Дек
Церемонии за връчването на Нобеловите награди за 2018 година. Нобеловата награда за мир се връчва в Осло, а всички останали в Стокхолм.
Нобеловите награди са учредени след смъртта на шведския инженер и предприемач Алфред Нобел на 10 декември 1896 г. от създадената на негово име фондация на 29 юни 1900 г. и са присъдени за първи път през 1901 г. В завещанието си, което той написва в Париж, Франция, на 27 ноември 1985 г. Алфред Нобел обявява, че след смъртта му трябва да бъде учредена фондация, която да използва имуществото му в размер на над 33 млн. шведски крони за присъждането на 5 международни награди всяка година "на онези, които през изминалата година са допринесли най-много за човешкото добруване". В съответствие със завещанието нобеловите награди се присъждат за забележителни успехи и научни открития в областта на физиката, на химията, на физиологията или медицината, за значими литературни произведения, които отразяват човешките идеали, и за сплотяването на народите и опазването на мира.
Първите нобелови награди са връчени на церемония в Сан Ремо, Италия, през 1901 г., а от 1902 г. всички награди, с изключение на Нобеловата награда за мир, се връчват от краля на Швеция в Концертната зала в Стокхолм в деня на смъртта на Алфред Нобел. Нобеловата награда за мир се връчва в Осло, Норвегия. Всяка година до края на септември чрез тайно гласуване се определят лауреатите, а имената им се обявяват през първата седмица на октомври. Във всяка от категориите могат да бъдат отличени най-много до трима номинирани. Наградите включват златен медал с образа на Алфред Нобел, изработен от 24-каратово злато, диплом и парична премия в размер от 9 млн. шведски крони (873 000 евро).
Нобеловата награда за физиология или медицина за 2018 година е обявена на 1 октомври 2018 г. от Каролинския медико-хирургически институт в Стокхолм, Швеция. Тя се присъжда на американския имунолог Джеймс П. Алисън и японския имунолог Тасуку Хонджо за тяхното откритие на ракова терапия чрез инхибиране на отрицателна имунна регулация. Откритията на двамата учени водят до пробив в лечението на рака.
На 2 октомври 2018 г. Шведската кралска академия на науките обявява Нобеловата награда за физика. Нейни носители са американският учен Артър Ашкин, френският физик Жерар Муру и канадската физичка Дона Стрикланд за революционни изобретения в областта на лазерните технологии. Артър Ашкин е награден за изобретяването на оптични пинсети и тяхното приложение в биологичните системи. Жерар Муру и Дона Стрикланд са отличени за откриването на метод за генериране на ултракъси оптични импулси с висока интензивност.
Шведската кралска академия на науките обявява Нобеловата награда за химия на 3 октомври 2018 г. Наградата се поделя между американската инженер-химичка Франсес Х. Арнолд, американския учен Джордж П. Смит и британския биохимик Грегъри П. Уинтър за вдъхновяването от мощта на еволюцията и използването на същите принципи - генетични промени и селекция, за разработване на протеини, които решават проблеми на човечеството в областта на химията. Франсес Х. Арнолд получава половината Нобелова награда за химия за провеждане на първата насочена еволюция на ензими - протеините, които катализират химическите реакции. Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър си поделят другата половина от Нобеловата награда за химия за фаговия дисплей на пептиди и антитела. Фаговият дисплей е лабораторен метод, с който бактериофаг - вирус, заразяващ бактериите, се използва за получаване на нови протеини.
На 5 октомври 2018 г. Норвежкият нобелов комитет обявява носителя на Нобеловата награда за мир. Тя се поделя между конгоанския хирург гинеколог Дени Муквеге, лекувал жертви на сексуално насилие в Демократична република Конго, и иракската активистка за правата на язидите Надя Мурад, оцеляла след сексуално робство в Ирак в плен на сунитската групировка "Ислямска държава". Двамата са отличени за борбата им срещу използването на сексуално насилие като оръжие при войни и въоръжени конфликти.
На 8 октомври 2018 г. Шведската кралска академия на науките обявява носителя на Нобеловата награда за икономика. Тя се поделя между американския икономист Уилям Д. Нордхаус за интегриране на климатичните промени в дългосрочния макроикономически анализ и на американския икономист Пол М. Ромър за интегриране на технологичните иновации в дългосрочния макроикономически анализ. Направените от тях заключения значително разширяват обхвата на икономическия анализ чрез изграждане на модели, които обясняват как пазарната икономика взаимодейства с природата и знанието. Техните анализи отчитат в икономическата теория промените в околната среда и технологичния напредък. Наградата за икономика е единствената, която не е включена в завещанието на Алфред Нобел и е учредена през 1968 г. от Шведската централна банка - Риксбанк, в памет на Алфред Нобел. Тя е най-престижната в света награда за принос в областта на икономиката и се връчва от Шведската кралска академия на науките.
През 2018 година няма да бъде връчена Нобелова награда за литература. Причината е разразилият се скандал през пролетта на 2018 г. в Шведската академия и подадените след него оставки на членове на академията. Решението за това е обявено от академията на 4 май 2018 г. с аргумента, че нейните членове са станали по-малко и че "в целия свят е намаляло доверието" към институцията. Същия ден Шведската академия обявява, че Нобеловата награда за литература за 2018 година ще бъде връчена заедно с Нобеловата награда за литература за 2019 година. На 7 април 2018 г. трима членове на академията - Петер Енглунд, Клас Йостергрен и Кейл Еспмарк, подават оставки, след като Шведската академия гласува срещу изключването на Катарина Фростенсон, член на академията. Нейният съпруг, Жан-Клод Арно, който не е член на академията, е обвинен през м. ноември 2017 г. в сексуални посегателства, след като 18 жени, които са съпруги на академици, техни дъщери и други жени, се оплакали, че са станали обект на нежелани аванси от негова страна и са били подложени на сексуален тормоз.
Досега седем пъти академията е решавала да не присъжда Нобелова награда за литература - през 1915, 1919, 1925, 1926, 1927, 1936 и 1949 г.
Дек
Международна кампания срещу насилието 2Дек
Международна кампания срещу насилието 2Дек
Ежегодното модно шоу за бельо "Викторияс сикрет" 3Дек
Международния ден на хората с увреждания 3Дек
Международна кампания срещу насилието 4Дек
Международна кампания срещу насилието 5Дек
Международна кампания срещу насилието 6Дек
Международна кампания срещу насилието 7Дек
Международна кампания срещу насилието 8Дек
Международна кампания срещу насилието 9Дек
Международна кампания срещу насилието 10Дек
Международна кампания срещу насилието 10Дек
Нобеловите награди за 2018 година 30Дек
Влиза в сила Транстихоокеанско партньорство